Zde se nacházíte: úvod » články » Vábení srnčí zvěře trochu jinak
Vábení srnčí zvěře trochu jinak
Vábení srnčí zvěře trochu jinak
O vábení srnčí zvěře už byly u nás i v zahraničí napsány nesčetné články a publikace. Než začnu s výkladem mých zkušenností chtěl bych podotknout, že vůbec nechci srážet autoritu a znalosti našich předních vabičů. Ale přicházím s něčím novým a revolučním a nechci, aby to bylo bráno jako,, já vím vše nejlépe a ostatní jsou …,, Zkusíme se podívat na vábení z pohledu metodického, jako na umění povídat si s přírodou. Příroda, jak všichni víme, se nedá spoutat a nemůžeme jí nutit naše lidské konvence. Srna nebo srnče nevydávají zvuky přesně podle notového zápisu. Pískají instinktivně. Pokud se spleteme ve výšce tónu, nemusíme mít strach, že si srnce zradíme. Důležité je však vědět, co pískáme. Ale dříve, než si povíme něco o vábení samotném, musíme si upřesnit pár pro lov velmi důležitých aspektů.
Od kterého dne začínáme vábit:
Nejprve trochu biologie. Je velmi důležité mít přehled, kdy u vás v revíru začnou klást srny srnčata, neboť od tohoto momentu uplyne téměř přesně 67 dní, kdy je srna opět říjná tedy připravena se pářit. Velmi záleží na nadmořské výšce, v nížinách je to dříve, ve vyšších polohách později. Začátek říje je tedy asi poslední týden v červenci a vrcholí někdy třetího srpna. A není dobré v této době vábit, neboť tím můžeme citelně narušit průběh říje. Starším srncům bychom měli dát šanci splnit svou povinnost vůči přírodě. Starší a staré srny přicházejí do říje dříve než čiplenky a mladé srny a proto asi po týdnu milostných radovánek srna srnci dá velmi výrazným způsobem najevo, že akt lásky skončil a srnec si jde hledat jinou družku a v této době bychom měli začít s vábením. Nejpříhodnější doba k vábení srnců je tedy od 3. do 15. srpna naší revoluční metodou pomocí vábniček Hubertus.
Proč mi přiskakují pouze mladí srnci?
Toto je asi nejčastěší otázka kterou dostávám od svých kolegů. Je to naprosto jednoduché, vábíte příliš brzy. Pokud začneme s vábením nedočkavě již při začátku říje, budou nám logicky přiskakovat mladí srnci, kteří nemají srnu. Starší a staří teritoriální srnci jsou v této době zaměstnáni srnami.
Domníváme se že jsme si zradili srnce při příchodu na stanoviště
Někdy se se nám stane, že nám srnec při příchodu na stanoviště jak se říká „vynadá“. Nemusí ale být tak zle. Pokud srnec vydává pouze krátké Bö,bö,bö, dává tím pouze najevo svou přítomnost a my mu můžeme v klidu stejným ale o poznání vyšším hlasem odpovědět „ahoj já sem také srnec a sem tu také“ a často se stane, že srnec přiskočí už na tento hlasový projev. Pokud ale srnec vydává tento zvuk Bö, bö, böee, böee, bö, bö böe, böee, böee, je opravdu zrazený a my můžeme odejít na jiné stanoviště.
Poměr srnců a srn v honitbě
Je samozřejmě důležité znát poměr mezi pohlavím, pokud máme v revíru optimální poměr je těžší srnce přivábit, neboť má téměř každý srnec u sebe srnu. A opět je dobré zde začít s vábením až později, kdy musí srnci hledat říjné srny.
Lov průběrných srnců
První věcí, kterou bychom měli mít na zřeteli, je fakt, že bychom se měli již na začátku lovu srnců věnovat opravdu poctivě lovu knoflíkářů a průběrných srnců první věkové třídy a ne nedočkavě lovit prvního srnce, kterého uvidíme.
Kde a jak lovit
Před samotným začatkem lovu bychom měli mít obeznámeny všechny hrabánky a výtlučky teritorialních srnců. Zvyšujeme tím velmi naší naději na úspěch. V těchto místech bychom si měli vybudovat síť šoulacích chodníků, popřípadě záštit, které používáme při vábení ze země. Musíme si je umístit tak, abychom měli dobrý přehled, neboť srnci přiskakují někdy velmi divoce a například v lese se často stane, že nás starý srnec přečte dříve než my jeho. Něco jiného je to v polích a obrovských lánech. Tam si srnce musíme obeznat nejlépe spektivem a pak přivábit metodou kterou vám popíšu.
Vábničky
Všichni víme, že se dá srnec přivábit i na stvol trávy, je to ale také velké štěstí, neboť jsme trefili na srnce, který je v naší blízkosti a právě hledá srnu. Je nepřeberné množství vábniček, které napodobí pouze fíp,fíp, ale jsou omezené ve svém hlasovém projevu, jako například stará známá třešňovka, nikdy na ní nevyloudíme tóny piá , pííáá nebo pííía. My si řekneme něco o vábení s míčkem Buttolo nebo Universální vábničkou od téže firmy, které mají téměř neomezenou škálu tónů.
Oblečení
Vím, že spousta z nás bude namítat, že je to proti tradicím, ale pokud budeme vábit ze země, je velmi důležité, jak splyneme s okolím, protože smysly zvěře jsou přeci jen mnohem dokonalejší, i když se nazýváme pány tvorstva. Důležité je mít zakrytý nejen obličej alespoň rouškou na komáry, ale také ruce lehkými rukavicemi, neboť jsou světlé a dobře viditelné. Odlesk od našich hodinek může být také příčinou neúspěchu.
Jak jsme si již řekli, začneme s vábením až na začátku srpna
Budeme vábit ve čtyřech sériích
- První série, říjná srna
Při naprosto tichém příchodu na stanoviště s dobrým větrem počkáme asi pět minut a můžeme začít s vábením. Pískáme říjnou srnu, která volá a dává o sobě vědět krátkými hlubšími tóny Fíp, fíp, fíp, které opakujeme od čtyř do osmi písknutí. Velmi důležité je, abychom se po každém písknutí otočili vždy na jinou stranu a dělali dvou až pět sekund dlouhé pauzy a tím imitovali pohybující se srnu. Tuto sérii opakujeme po jedné až dvou minutách třikrát za sebou. Pak následuje pauza pět minut.
- Srna, která je připravena se pářit
Po této pauze začneme s druhou sérií. Opět čtyři až osm písknutí. Tentokráte prokládáme krátké hlubší tóny delšími a naléhavějšími tóny. Fíp, fíp, fíiá, fíiá, fíiá, fíp, fíiá, fííiá, fíp, fííá. Je jedno jestli pískáme dva krátce a tři dlouze nebo obráceně. Důležité je, aby pískání bylo naléhavé a něžné. Tuto sérii opakujeme po jedné až dvou minutách třikrát za sebou. A děláme pauzu asi pět minut
- Pokládaná srna
Při třetí sérii pískáme srnu, která je pokládána.
Tato série zní takto Fíp, fíp, fííáá, fííáá, fíp, fííáá, fíp, fíp, fííáá, fííáá, fíp, fííá, fíp, fííá. Opět něžně a spokojeně. Tuto sérii opakujeme dvakrát za sebou po jedné až dvou minutách.
- Násilím pokládaná srna
Pokud srna není říjná nebo už se odmítá pářit, napodobíme pískání srny, která je násilím pokládaná. To vyvolá žárlivost u jiných srnců i u srnců, kteří již neříjí a přijdou si obhajovat své stanoviště. Toto pískání je daleko slyšitelné fííía,fííííáá,fííáá,fíp,fíííáá,fííáá,fíííá,fíííáá. Je to velmi naléhavé hlasité. Tuto sérii opakujeme dvakrát za sebou.
Strach
Napodobení srny, která má strach používáme až po patnáctém srpnu a použijeme pouze jednu sérii a pak čekáme i dvacet minut, přicházejí často staří srnci, kteří se již zregenerovali po říji a vydali se mimo své teritorium hledat říjnou čiplenku. fia, fíía, fííííííáááá, fííííííááá, fíía, fííííáááá. Velmi hlasitě a ostře.
- Co dělat když má srnec u sebe srnu.
Musíme pískat naříkající srnče. Pííáá, píííáá, pííííá, pííííááá. Opakujeme asi osmkrát a asi po minutě zopakokujeme. Musíme se opravdu vžít do naříkajícího srnčete. Srna většinou neodolá a srnec přiskakuje společně se srnou.
Co říci na závěr. Přeji vám při vábení srnčí zvěře mnoho úspěchů a krásných zážitků a to nejen při lovu, ale také z krásného pocitu porozumění si s přírodou. Všechny tyto tóny si můžete poslechnout na našich internetových stránkách www.vabnicky.cz Speciální vábničky na srnce si můžete zakoupit bud na našem internetovémobchodě, který má největší výběr vábniček nejen v České republice ale také v Evropě, anebo v prodejnách časopisu Myslivost.
V E shopu vabnicky.cz můžete zakoupit vábničky, balabány, nebo se přihlásit na některý seminář. V případě jakýchkoliv dotazú nás kontaktujte.
S přáním lovu, lesu zdar. Petr Pospíšil Jednatel POSPISIL HUBERTUS s.r.o.
TO JOO company s.r.o.
Rosnice 61
360 17 Karlovy Vary
Pavla Pospíšilová (jednatelka)
mob.: +420 773 951 952
e-mail: pospisil.hubertus@seznam.cz